Jestli něco může udržet naše záda fit, nebo je opět do kondice dostat, pak je to pravidelný a správný pohyb, kam chůze samozřejmě patří.
Fyzioterapeuti a specialisti na lidské tělo rádi používají pro chůzi termín: lokomoce, lokomoční pohyb, hybný stereotyp lokomce, tedy přemísťování se z místa na místo s potřebnou/nutnou motivací dostat se odněkud někam.
Vleklé a stupňující se bolesti zad mě v r. 2017 přivedly ke ZDRAVOTNÍMU CVIČENÍ, nebo-li ZTV (=zdravotní tělesná výchova, zdravotně-kompenzační tělocvik), které jsem do té doby neznala. V PŘÍBĚHU MÝCH ZAD jsem cestu k ZTV (a později i k jeho předcvičování) podrobněji popsala. Že to byl OBJEV MÉHO STOLETÍ jsem pochopila záhy. Hlavně proto, že to konečně hnulo s mými zády tím správným směrem!
NORDIC WALKING bohužel nemá v Čechách vybudovanou tradici. Zatím! Proto řada lidí ani pořádně neví, co NW chůzi odlišuje od chůze s holemi po horách, nebo od chůze postarších seniorů ve městě, kteří v holích hledají převážně oporu kvůli nestabilitě. I proto se často setkávám s různými PŘEDSUDKY k Nordic Walking a odmítavým zájmem o tuto aktivitu. Většina ji běžně hodnotí nějak takto:
O bránici jsem toho nikdy moc nevěděla. Možná jen z dětského pěveckého sboru. Když jsme zpívali, říkal vždy sbormistr, ať se do ní "opřeme". Dodnes nevím, jestli jsem se opírala správně a o to líp zpívala nebo líp dýchala. Ve spojitosti se zády jsem se znalostma bránice moudřejší teprve pár let. Tedy od chvíle, kdy jsem se seznámila se zdravotním tělocvikem, kde je trénink tzv. bráničního dechu jednou ze základních částí lekcí. A také díky návštěvám u různých fyzioterapeutů, kteří zasvětí do tajů bráničního dechu snad úplně každého, kdo je s bolestmi zad vyhledá. Co jsem tedy o bránici doposud objevila?
Někdy na začátku ledna 2019 na mě vyskočila reklama ze Slevomatu na vstupné do D&D fitka v Praze na BUNGEE REHAB WORKOUT. Jakmile vidím někde nápis "rehabilitační", "zdravotní", "záda"..., tak pochopitelně bystřím. Ale vidět spojitost mezi Bungee lanem a zdravím, to už mi tak pochopitelné nepřišlo. Zvědavost to tedy patřičně vzbudilo a bylo jen otázkou času, kdy se na TEST takového cvičení vydám. První březnový pátek to vyšlo.
Tak to se možná nikdy s jistotou nedozvíte. Protože jestli vás záda přestala bolet díky těm magnetům anebo to způsobila jiná terapie, kterou většinou s magnetoterapií absolvujete, nebo léky, které na bolest souběžně berete, je prostě neprokazatelné a subjektivní. Vědecké důkazy o účinnosti magnetoterapie jsou stále omezené a často protichůdné. Některé studie ukazují pozitivní výsledky, zatímco jiné nepotvrzují žádný významný účinek.
Myslím, že vás nebude mnoho, kdo už slyšel o existenci Pilates strojů a Reformerech. Tím spíš vás bude jen hrstka, co už na nich zkusilo cvičit (a cvičí pravidelně dál). Což je škoda. Toto cvičení by vás totiž nadchlo stejně jako mě a další zasvěcené na celém světě. Přitom metoda CVIČENÍ PILATES NA STROJÍCH slaví touto dobou už 100 let! Tak proč ji zná stále tak málo lidí?