Myslím, že vás nebude mnoho, kdo už slyšel o existenci Pilates strojů a Reformerech. Tím spíš vás bude jen hrstka, co už na nich zkusilo cvičit (a cvičí pravidelně dál). Což je škoda. Toto cvičení by vás totiž nadchlo stejně jako mě a další zasvěcené na celém světě. Přitom metoda CVIČENÍ PILATES NA STROJÍCH slaví touto dobou už 100 let! Tak proč ji zná stále tak málo lidí?
STO LET(Í) PILATES STROJŮ
Reformery a další pilates stroje souvisí s první významnou etapou života J.H. Pilatese, zakladatele cvičící metody pilates. Ten při krátkém pobytu v Anglii ve 20. letech dostal příležitost rozšířit své poznatky z přínosu soustředěného cvičení těla na rozpohybování a zotavování válečných veteránů ve vojenských táborech. Ti, pochopitelně kvůli svým zraněním, mohli mnohdy jen ležet v posteli. Pilates proto okolo jejich lůžka připevnil na kovový rám pružiny, do jejichž rukojetí uchytil jejich končetiny a postupným cvičením v různých pozicích lehu mohl jejich tělo rozpohybovat, zpevnit a ozdravit. (Říká se, že žádný z jeho "pacientů", kteří s ním cvičili a pohybem utužili své zdraví, neonemocněli ani chřipkou během tehdejší epidemie, na kterou v té době umíraly tisíce lidí.)
DRUHY STROJŮ
První ze strojů, tzv. TRAPEZ TABEL (doslova "Cadilac" mezi Pilates stroji), které Pilates sestrojil, proto i dnes vypadá téměř jako postel v nemocnici, jen má obvodovou konstrukci nad celým lůžkem, na ní pár pružin, popruhů a posuvných hrazd, aby měl stroj mnohem širší využití. Trapez Tabel dal vzniknout dalšímu stroji zvaném REFORMER, a pomůcce, tzv. "věži" (TOWER).
REFORMER vypadá také jako postel, ovšem bez "matrace". Jedná se o kovový (nebo dřevěný) rám, který má v sobě zabudovanou pojízdnou plošinu, na kterou se uchycují pružiny (v různém odporu a počtu) umístěné v tzv. springbaru. Reformery se dělí na ty s tzv. věží, nebo bez věže. Reformer je mnohem všestranější a důmyslnější stroj než např. Trapez Tabel, a pro svou univerzálnost se stal nejrozšířenějším strojem pilates, čímž tvoří základ většiny pilates studií se stroji. (A ze své zkušenosti musím říct, že cvičit na Reformeru je prostě BOŽÍ!)
TOWER ("věž") lze vidět buď jako součást Reformeru, anebo samostatně připevněnou ke zdi, jako tzv. SpringBoard (kovový rám nebo dřevěná deska s variabilním umístěním posilovacích pružin).
Dalšími pomůckami jsou CHAIR ("židle") a BARREL ("sud"). Ty jsou menší, takže šetří prostor a s oblibou si jej lidé objednávají i domů. Každá z těchto pomůcek má několik verzí, tedy s doplňky jako pedál, tyče s očky apod. Slouží převážně pro balanční a protahovací cviky, v menších variantách jsou využívány i na skupinových lekcích pilates na podložce.
Čtěte také o: mé zkušenosti ze cvičení na Reformerech, způsobu cvičení na pilates strojích a hlavně efektu z těchto cviků na naše tělo v článku: "Mučení na Pilates strojích"
ZE STROJE NA PODLOŽKU
Pilates stroje jsou prostorné a zabírají poměrně dost místa. Jejich výroba je nákladná, tím spíš pořizovací cena. Instruktor má šanci "obsloužit" jen pár cvičících najednou, kvůli potřebné kontrole nastavení těla, správnému provedení cviku apod. To vše si uvědomoval už samotný J.H. Pilates. Proto, s jeho zapálením pro zdravý a funkční pohyb, který chtěl šířit mezi ostatní, přenesl cviky prováděné na strojích na podložku, dnes celosvětově nejrozšířenější formu cvičení pilates, která je jednoznačně ekonomičtější (pro instruktory a pilates studia), a tím komerčnější a masovější. I přesto Pilates prohlašoval, že kdo nezačal s pilates na strojích, nemá na podložce co dělat. A měl pravdu. Kdo vyzkoušel pilates na strojích i na podložce ví, že minimálně v začátcích je daleko náročnější provádět správné princicpy této metody právě na podložce. Daleko hůř dostáváme své tělo pod kontrolu a do správného nastavení před provedením cviku, který se teprve pak, při vědomé kontrole, stává účinným a funkčním. Zatímco na strojích se naučíte vnímat své tělo a správné pozice daleko rychleji a snadněji. Na strojích se totiž nedá ošidit nic. Ani nastavení těla před cvikem, ani samotný cvik. Jak s oblibou říká má kamarádka (Instruktorka pilates a majitelka Studia Pilates Praha), Radka Krabcová: "Pilates stroje - to jsou takoví "bonzáci". Ti nejlíp prozradí, jak na tom se svaly jsme, i jak cvičíme."
A tak, jako se Pilatesova metoda cvičení proslavila nejdříve v USA, tak se tam dodnes vyrábí ve velkém i jeho klasické dřevěné stroje s koženým polstrováním, např. ve zn. Balanced Body. Svou oblibu mají nyní i kovové stroje, které jsou lehčí a menší. Pochopitelně výroba pilates strojů se postupně rozšířila do celého světa, i k nám do Čech.
Vysoká pořizovací cena pilates strojů, prostory i nutnost mít rekvalifikaci k výuce cvičení na těchto pomůckách stále brzdí rychlejší a masovější rozšíření tohoto cvičení. Taky proto se setkávám s neznalostí této formy pilates mezi lidmi i mými klienty cvičení, což je velká škoda. Protože, kdo jednou vyzkouší, pocítí a pochopí, o čem toto cvičení je, chce u této formy cvičení nějaký čas zůstat a hledá Instruktorku pilates či fitko disponující těmito stroji. Bohužel v Čechách je těchto míst stále nedostatek, zato v Praze se už dá tato zkušenost získat poměrně snadno (ovšem za nemalé peníze).
Přečtěte si také články: "Není lektor jako lektor" (O instruktoru pilates metody a dalších Body&Mind forem) a "Pilates - kdy zádům ulevuje a kdy je zatíží" (článek o metodě pilates a jeho principech)