Tak to se možná nikdy s jistotou nedozvíte. Protože jestli vás záda přestala bolet díky těm magnetům anebo to způsobila jiná terapie, kterou většinou s magnetoterapií absolvujete, nebo léky, které na bolest souběžně berete, je prostě neprokazatelné a subjektivní. Vědecké důkazy o účinnosti magnetoterapie jsou stále omezené a často protichůdné. Některé studie ukazují pozitivní výsledky, zatímco jiné nepotvrzují žádný významný účinek.
Víra tvá tě uzdraví.
Já si to, v době předepsaného postupu léčení bolestí zad neurologem, postavila na víře. Že ať mi dají na ta záda cokoliv, uzdravím se. Měla jsem těch bolestí už dost. A taky toho času, co mi docházení na různé procedůry vzalo! Podruhé jsem to už absolvovat nechtěla. (Ikdyž to bylo období příjemného odpočinku - konečně běhal někdo kolem mně a ne naopak.)
Co je (pulzní) magnetoterapie?
Magnetoterapie je fyzikální léčebná metoda, která využívá magnetické pole k ovlivnění biologických procesů v lidském těle. Léčba pulzní magnetoterapií spočívá v aplikaci magnetického pole na postiženou oblast těla pomocí speciálního přístroje. Já si musela bedry lehnout na plochu velkého "prtence", takové kruhové roury, který na posteli umístili kolem mě. Sestrička vedle na přístroji něco zapojila, naťukala a já pak asi 20 min. nehybně ležela. A nedělo se vůbec nic. Žádný zvuk, teplo, chlad. Nic.
Zastánci magnetoterapie tvrdí, že magnetické pole proniká hluboko do tkání a působí protizánětlivě, uvolňuje svalové napětí a zlepšuje prokrvení. Tím by mělo dojít ke zmírnění bolesti a zrychlení hojení poškozených tkání.
Jak je ale něco takového možné? Proč zrovna síla magnetu? Princip magnetoterapie si vygooglete, tam je to detailně. (Wikipedie, Wikiskripta apod.). Ale ve stručnosti zjistíte, že máme v buňkách elektrické náboje. A vlivem pulzujícího magnetického pole zde vzniká slabé elektrické proudění. Které ale naplno pochopitelně necítíte. A toto proudění stimuluje naše buňky a ovlivňují jejich činnost. Celé to tedy vede, zjednodušeně řečeno, k prokrvování a k různým biochemickým procesům. A ačkoliv je to vše v rámci magnetoterapie pouze na buněčné bázi, tedy v rámci mikrosvěta, a vy nic nevidíte ani necítíte, celkově to pochopitelně našemu tělu dělá pozitivní službu.
Je to totiž ona potřebná a dostačující ZMĚNA STAVU. Onen POHYB, v jakékoliv formě, který naše tělo a zejména hybný aparát, POTŘEBUJE, protože pro lidský organismus POHYB = ŽIVOT. Pohyb naše tělo UZDRAVUJE a OŽIVUJE!
Mechanismus účinku magnetoterpie je poměrně komplexní, ale obecně se předpokládá, že magnetické pole:
- Zlepšuje prokrvení: Rozšiřuje cévy a zlepšuje přísun kyslíku a živin do tkání.
- Snižuje záněty: Působí protizánětlivě a snižuje otok.
- Urychluje hojení: Stimuluje regeneraci poškozených tkání.
- Zmírňuje bolest: Snižuje produkci látek způsobujících bolest.
- Uvolňuje svalové napětí: Pomáhá uvolnit svalové křeče a zlepšit pohyblivost.
Dnes už vím, že bolestivá záda potřebují uzdravovat pravidelným a správným cvičením (ideálně zdravotním), správnými pohybovými návyky (vzorci) a pravidelným a vhodným pohybem. Zkrátka čím méně statických poloh, tím lépe. Záleží na druhu bolesti a její fázi. (Každopádně - tomu rozpohybování svých buněk pomocí magnetoterapie se určitě nevyhýbejte, pokud vám ji lékař nebo fyzioterapeut doporučil. Lepší mikropohyb v těle, než-li žádný!)